1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Raport: Strategie firm na powrót do pracy w biurze – sierpień 2021

Raport: Strategie firm na powrót do pracy w biurze – sierpień 2021

Raport: Strategie firm na powrót do pracy w biurze – sierpień 2021

Pandemia koronawirusa wymusiła na firmach wiele zmian. Tradycyjny model pracy w biurze ze względu na obostrzenia sanitarne został wyparty przez home office, a później model hybrydowy. Od kliku miesięcy obserwujemy jednak znaczną poprawę sytuacji epidemicznej, a co za tym idzie, powrót pracowników do biur. Różne firmy wybierają odmienne strategie powrotu, są jednak również takie spółki, które całkowicie decydują się na pracę zdalną. Poniższe przykłady z różnych branż pokazują, jakie pomysły na powrót do normalności mają firmy zarówno polskie, jak i zagraniczne.

Powrót do biura

Pomimo że sytuacja epidemiczna dalej nie jest całkowicie opanowana, niektóre firmy decydują się już na powrót do modelu znanego z czasów sprzed obostrzeń. Dzięki odpowiedniemu przystosowaniu miejsca pracy, całe zespoły pracowników mogą wrócić do biura. Zwolennicy tego rozwiązania zwracają uwagę na niedogodności pracy zdalnej i zauważają, że w niektórych branżach kontakt z drugim człowiekiem jest konieczny, by efektywnie wykonywać swoje obowiązki.

Havas Creative Group

Agencja Havas Creative Group, która współpracuje między innymi z CANAL+, Orange czy Huawei, zdecydowała się na przejście na stacjonarny tryb pracy. Jej pracownicy wrócili do biur już w maju. Firma chce utrzymać ten model na stałe, przewiduje jednak możliwość powrotu do pracy hybrydowej w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Jak zapowiada Dorota Mazur, prezeska Havas Creative Group, całkowite przejście na pracę zdalną nie jest brane pod uwagę.

Heart & Brain

Heart & Brain to agencja reklamowa z siedzibą w Warszawie, która obsługuje między innymi TVN czy USP Zdrowie. Firma również wybrała powrót do stacjonarnego trybu pracy. Michał Kazimierczak, partner i dyrektor strategiczny firmy, przekonuje, że zdalny tryb pracy w świecie, w którym kontakty społeczne i tak wracają do stanu sprzed pandemii, nie jest już potrzebny. Twierdzi także, że praca zdalna źle odbija się na relacjach z klientem. Kontakt twarzą w twarz pozwala natomiast na łatwiejsze rozwiązywanie problemowych sytuacji.

Praca zdalna

Znaczna część pracowników, którzy ze względu na pandemię zaczęli pracować zdalnie, zdała sobie sprawę z wad home office. Po początkowym zadowoleniu zmniejszeniem stresu i ograniczeniem czasu przeznaczanego na dojazdy do pracy, okazało się, że wiele osób pragnie powrotu do biura. Nie dotyczy to jednak każdego. W niektórych branżach system pracy zdalnej sprawdził się świetnie i pracodawcy zdecydowali się na pozostanie przy nim na dłużej.

Cisco

Cisco to amerykańska firma informatyczna, której początki sięgają roku 1984. W Polsce jest obecna od 1995 roku, kiedy to powstał jej warszawski oddział. Na całym świecie Cisco zatrudnia ponad 75 tysięcy pracowników.

Firma zdecydowała się na umożliwienie swoim pracownikom całkowitego przejścia na pracę zdalną, mimo że nadal będzie istniała możliwość pracy stacjonarnej, Cisco nie będzie wymagało, by pracownicy korzystali z tradycyjnych biur.

Twitter

Twitter jest jednym z największych serwisów społecznościowych na świecie. Jego zespół jako jeden z pierwszych przeszedł na zdalny tryb pracy. W oficjalnym komunikacie firma ogłosiła, że jego pracownicy już zawsze będą mogli pracować zdalnie, jeśli tylko będą tego chcieli.

Model hybrydowy

Najchętniej wybieranym modelem jest hybrydowy tryb pracy. Pozwala on firmom na bardzo dużą elastyczność i dopasowywanie się do obecnej sytuacji. Model ten wprowadzany jest na różne sposoby. Niektóre firmy stosują system rotacyjny, który zakłada, że przez jeden tydzień pracownicy pracują zdalnie, a przez kolejny stacjonarnie. Inni pracodawcy zapewnili swoim pracownikom wybór: sami wyznaczają oni dni, w których przebywają w biurze. Przydatne okazały się tutaj nowe technologie, które pozwoliły na przykład na rezerwację hot desków na dany dzień za pomocą aplikacji. Więcej o podobnych rozwiązaniach przeczytasz w artykule Nowoczesne biuro – czyli jakie?

Asseco

Asseco to polska firma informatyczna, która działa w 60 krajach i zatrudnia ponad 28 000 pracowników. Obecnie spółka umożliwia stacjonarną pracę osobom, które chcą powrotu do biura. Pracownicy mogą zarezerwować biurko hot desk, dzięki czemu pracodawca ma pewność, że przestrzegany będzie maksymalny limit osób przebywających w biurze.

Dentsu

Dentsu to grupa reklamowa, działająca na 143 rynkach na całym świecie. Obecnie w firmie stosowany jest model rotacyjny. Zapowiedziano jednak, że pracownicy nie wrócą do dawnego modelu pracy ani teraz, ani po zakończeniu pandemii. Gdy sytuacja związana z koronawirusem wróci do normy, wprowadzony zostanie model, który przewiduje, że 40 procent pracowników będzie pracować zdalnie, a 60 procent stacjonarnie.

Google

Pomimo początkowych zapowiedzi Google, amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne nie podjęło jeszcze decyzji o powrocie do biur. Do 18 października pracownicy będą mogli pracować zdalnie.

Docelowo w firmie ma funkcjonować model hybrydowy, który będzie pozwalał zarówno na pracę w biurze, jak i w pełni zdalnie. Pracownicy będą też mieć możliwość pracy w innych globalnych biurach firmy przez maksymalnie 4 tygodnie w roku.

ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim stosowany jest obecnie rotacyjny system pracy. Pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których każda pracuje stacjonarnie co drugi tydzień. Model ten znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia i ma być podtrzymywany przez firmę w najbliższych miesiącach.

Microsoft

Pracownicy amerykańskiej firmy informatycznej Microsoft będą kontynuować pracę w trybie hybrydowym. Firma zapewnia swoim pracownikom dużą elastyczność w wyborze modelu pracy. Mogą oni pracować zdalnie przez połowę tygodnia, a za zgodą przełożonego, czas ten może być wydłużony. Microsoft zapewniła też, że pokryje wydatki pracowników przeznaczone na domowe stanowisko pracy.

Santander

Santander Bank Polska także zdecydował się na hybrydowy model pracy. Obecnie obłożenie w biurze nie przekracza 30 proc. wszystkich pracowników. Planowane jest wprowadzenie systemu, w którym pracownicy będą musieli wypracować stacjonarnie określoną ilość godzin w tygodniu. Będą oni mogli za pomocą aplikacji zarezerwować biurko na wybrany przez siebie dzień.

Jaki tryb pracy sprawdzi się najlepiej?

Przykłady firm z całego świata pokazują, że każdy musi dopasować rozwiązanie do swojej indywidualnej sytuacji, branży, a także aktualnego stanu związanego z pandemią i obostrzeniami. Okoliczności z pewnością będą się ciągle zmieniać, dlatego warto jest przyglądać się rozwiązaniom, które stosują największe firmy. 

Zapisz się do naszego newslettera, aby nie przegapić kolejnych raportów o powrocie firm do biur. Sprawdź także naszą ofertę biur do wynajęcia: biura do wynajęcia w Krakowie, biura do wynajęcia we Wrocławiu oraz biura do wynajęcia w Warszawie

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych doradców?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)